Apple čelí žalobě majitelů iPhonů 4s

Společnost Apple čelí hromadné žalobě, kterou na něj podalo více než sto majitelů telefonů modelové řady iPhone 4s. Tvrdí, že smartphony se po instalaci operačního systému iOS 9 fungují pomalu a “padají.”

Podle žaloby Apple nevaroval uživatele před tím, že se po instalaci iOS 9, které podle oficiálních stránek americké společnosti mělo přinést „vyšší výkon, lepší bezpečnost a delší životnost baterie“ jejich smartphony iPhone 4s naopak dramaticky zpomalí, píše Fortune.

Bez možnosti downgradovat na nižší verzi iOS pak mají vlastníci iPhonů 4s jen dvě možnosti: nechat si pomalý telefon tak jak je a smířit se s tím, že nepodává optimální výkon, anebo zaplatit stovky dolarů za telefon nový. Žalující strana od Applu požadují náhradu škody ve výši přes pět milionů dolarů.

Nový software na starém hardwaru obecně běží pomaleji, než na hardwaru novém. Apple se netají tím, že nejnovější verze jeho mobilního operačního systému je optimalizována především pro jeho nejnovější mobilní zařízení – a podobně je tomu například u nových verzí Androidu.

Na druhou stranu iPhone 4s je jen několik let starý a bude tak jistě zajímavé sledovat, jak se soud se sporem vypořádá. První slyšení je naplánováno na jaro tohoto roku. Mluvčí Apple se k žalobě zatím nevyjádřil.

Každopádně Apple zatím nemusí nijak smutnit. Jihokorejská společnost Samsung totiž na sklonku minulého roku oznámila, že Applu konečně vyplatí 548 milionů dolarů za to, že porušovala jeho patenty a průmyslové vzory.

V dokumentaci zaslané federálnímu soudu v San Jose Samsung uvedl, že je připraven provést platbu do dvou týdnů od zaslání výzvy Apple. Apple ale odmítl to, zda bude výzva odeslána, komentovat.

Samsung Applu dluží peníze od té doby, kdy americký odvolací soud rozhodl v jeho neprospěch a snížil náhradu škody ve výši 930 milionů dolarů přisouzenou Apple v roce 2012 kvůli kopírování vzhledu iPhonů na 548 milionů dolarů. I s touto částkou se však Samsung odmítl spokojit a odvolal se tak k americkému Nejvyššímu soudu, přičemž jednání má proběhnou na jaře. Jelikož však již rozhodnutí soudů nižších instancí nabylo plné moci, Samsung musí zaplatit.

Jak řekl mluvčí Samsungu, jihokorejský výrobce elektroniky věří, že bude v budoucnu očištěn, a to ať už rozhodnutím Nejvyššího soudu nebo rozhodnutím amerického Patentového úřadu. Ten totiž zkoumá, zda Samsung porušil patent Apple týkající se dotykového displeje.

„Jsme velmi zklamáni tím, že se soud rozhodl přiřknout Apple náhradu škody v této výši nehledě na to, zda jeho návrh byl oprávněný či nikoli,“ uvedl Samsung v prohlášení.

-of-