Německo hledá lokalitu, kde na milion let uskladnit jaderný odpad

Německo chce do roku 2031 najít lokalitu, kde na milion let uskladní vysoce radioaktivní jaderný odpad. Žádné místo ve spolkové republice přitom není předem vyloučeno. Vyplývá to z plánu, který dnes v Berlíně představili zástupci vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů i opozičních Zelených.

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová (SPD) považuje nalezení bezpečného konečného úložiště za úkol tisíciletí. Po předchozích zkušenostech a desítkách let protestů v severoněmeckém Gorlebenu, kde mělo původně takové úložiště být, k němu němečtí politici chtějí přistoupit tak, že nebudou vycházet z žádných předem vytipovaných a preferovaných lokalit. Ve hře bude zpočátku naopak celé území Německa.

Experti pak budou postupně vyřazovat místa, která jsou nevhodná – například taková, kde hrozí nebezpečí otřesů. V dalším kroku se budou vybírat lokality, které splňují alespoň minimální požadavky jako je dostatečná síla horniny, jež by vyhořelé palivo oddělila od okolního světa. Posuzovat se následně bude také vzdálenost potenciálního úložiště od obcí nebo riziko záplav.

O bližším průzkumu konkrétních míst mají rozhodovat Spolkový sněm a Spolková rada. Ty také nakonec učiní definitivní rozhodnutí. Stát by se tak mělo do roku 2031. Úložiště má být k použití připravené v polovině století, což ale někteří experti považují na nerealistické.

Příslušný zákon, který dnes prošel prvním čtením ve Spolkovém sněmu, má být přijat ještě do konce volebního období.

Německo se v roce 2011 po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo o odklonu od jaderné energetiky. Poslední jaderné reaktory uzavře v roce 2022. Slabě a středně radioaktivní látky chce trvale skladovat v úložišti Konrad v Dolním Sasku, lokalitu pro ty vysoce radioaktivní má pomoci najít nový zákon.

Podle propočtů ministerstva životního prostředí bude třeba v Německu uložit zhruba 600.000 metrů krychlových radioaktivního materiálu. V tomto objemu je kromě vyhořelého paliva z reaktorů zahrnut i ozářený stavební odpad, který vznikne při bourání zrušených jaderných elektráren.

–čtk–

O hledání místa pro hlubinné úložiště v ČR jsme psali:

Příprava zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště bude pokračovat 16.1.2017

Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti 6.1.2017

Příprava hlubinných úložišť má do roku 2019 stát 1,2 miliardy Kč 19.12.2016

Obce a spolky založily platformu proti plánu hlubinného úložiště 4.10.2016

Průzkumy míst pro jaderné úložiště dle obcí z Plzeňska pokračují 3.8.2016

Výběr možného jaderného úložiště není podle Mládka definitivní 19.7.2016

Úložiště jaderného odpadu má být v lokalitě Horka, nebo Kraví hora. Starostům se to… 15.7.2016

Slavětice jsou pro dostavbu Dukovan, odmítají jaderné úložiště 11.4.2016